مقالات

راهکارهای بهبود شبکه وایرلس

راهکارهای بهبود شبکه وایرلس

طبق تجربه، شبکه های وایرلس بعد از نصب با مشکل افت سرعت مواجه هستند. در نتیجه پس از نصب و راه اندازی رادیوهای وایرلس، باید مورد بررسی قرار گیرند تا دلایل افت سرعت آنها شناخته و رفع شوند. بعضی اوقات هم، مشکلات ناخواسته باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند. در این مقاله، راجع به افت عملکرد و بهبود شبکه های وایرلس راهکارهایی ارائه می دهیم.

 

 

مشکلات و راهکارها

 

  • غیر فعال شدن دسترسی به شبکه

اولین مشکل هنگام فعال بودن شبکه وایرلس به وجود می آید. اما لپ تاپ یا موبایل، لیست وای فای ها را نشان نمی دهد. ابتدا، غیر فعال نبودن وای فای از طریق دستگاه را چک کنید. بعضی از لپ تاپ ها، دکمه ای برای خاموش و روشن کردن وای فای دارند. ممکن است اتفاقی، این دکمه توسط کاربرد فشار داده باشد. معمولا، کلید F12 مربوط به شبکه‌ بیسیم می باشد.

  • عدم اتصال به دلیل دور شدن از محدوده پوششی

دلیل بسیار مهم بعدی، خارج شدن از دسترسی روتر و یا اکسس پوینت می باشد. نقاط تحت پوشش روتر و اکسس پوینت مشخص می باشد. در صورت دور شدن از این منطقه، آنتن دهی بسیار ضعیف می شود. علاوه بر این، سیکنال های مزاحم در ارتباط قوی و پایدار، تداخل ایجاد می کنند.

  • باندها را بررسی کنید

این نکته را در نظر داشته باشید، باند ۲.۴ گیگاهرتز برای فواصل دور و جاهایی که با موانعی مثل دیوار روبرو هستند مناسب است.در عوض، باند ۵ گیگاهرتز با سرعت بالاتر اما طول موج کوتاهی دارد. طول موج کوتاه باعث جلوگیری  عبور فرکانس از دیوار می شود.

  • تعامل با شبکه بسته

برقراری ارتباط با شبکه بسته، مشکلات زیادی در برقراری ارتباط وایرلس ایجاد می کند. شبکه‌های بسته برای جلوگیری از انتشار نام شبکه ایجاد می شوند. اگر قصد برقراری ارتباط با چنین شبکه ای را دارید، باید نام شبکه و رمز عبور را بدانید. به این علت، در صورت اضافه کردن کلاینت جدید به سیستم، حتما به او این مورد را اعلام کنید.

  • اتصال برقرار است، اما دسترسی به اینترنت وجود ندارد

هنگام بروز این مشکل، حتما آدرس شبکه را بررسی کرده و ازموجود بودن روترها و اکسس پوینت ها در شبکه محلی خود، مطمئن شوید. اگر به هر دلیلی موفق نشدید، از روش تقسیم شبکه بزرگ به زیرشبکه های کوچکتر استفاده کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید