مقالات

آشنایی با تجهیزات شبکه فیبر نوری

آشنایی با تجهیزات شبکه فیبر نوری

 

حتما تا به حال تجهیزات فیبر نوری را از نزدیک دیده اید یا قصد خرید آن را داشته اید. تجهیزات فیبر نوری به آن دسته از وسایل و ابزاری گفته می شود که دیتا ها و اطلاعات را به شکل پالس های نورثی در امتداد شیشه یا پلاستیک منتقل می کند. مهم ترین بخش برای ارتباط برقرار کردن به کمک این فیبر نوری، کابل شبکه آن است. کابل های شیشه ای متشکل از تعداد متعددی از فیبرهای شیشه ای هستند. روکشی که روی هسته اصلی قرار می گیرد برای محافظت از آن است. در این مقاله، به بررسی ارتباطات شبکه ای بر پایه فیبر نوری می پردازیم و اجزای آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 

اهمیت تجهیزات فیبر نوری در شبکه

تجهیزات فیبر نوری ظرفیت بسیار بالایی دارند چون بر مبنای سرعت و حجم بالا فعالیت دارند. به همین دلیل از این تجهیزات برای مسافت های طولانی تر استفاده می شود. با این شرایط کاربران اینترنت می توانند سرعت هایی بر پایه گیگابیت را داشته باشند. کابل های که با استفاده از فناوری فیبر نوری تهییه و تولید شدند در برابر تداخلات الکترومغناطیسی نفوذپذیر اند. ساختار کابل ها به گونه ای است که موجب صرفه جویی  در فضایی قابل اشتغال می شوند. اما برای برقراری ارتباط در شبکه های فیبر نوری، تنها کابل شبکه کافی نیست. بلکه باید بستر مناسبی را فراهم کرد و از سایر تجهیزات مربوطه کمک گرفت تا اطلاعات به درستی منتقل شود.

 

آشنایی با مهم‌ترین تجهیزات فیبر نوری

 

 

مودم فیبر نوری

این مودم ها از لحاظ ساختاری با سایر مودم های ADSl  تفاوت زیادی دارند. همانگونه که می دانید، مودم های فیبر نوری رابط هایی برای اتصالات اینترنتی و ارتباطات الکترونیکی هستند. اساس کار آن انتقال سیگنال اینترنت به کمک کابل فیبر نوری به مودم فیبر نوری می باشد. وظیفه مودم ها تبدیل سیگنال های الکترونیکی به داده های اینترنتی و بالعکس می باشد. این دستگاه ها باید اطلاعات را از منابع اینترنتی  دریافت و آنها را تبدیل کند و دوباره سمت مشترک ارسال کند.

ویژگی های بی نظیر مودم های فیبر نوری سبب شده است تا افراد به سمت استفاده از این مودم ها برای کسب و کار خود و حتی منزل شان بروند. از جمله این ویژگی ها می توان به سرعت، دقت و ظرفیت بالا اشاره کرد. برای مثال می توان از آن برای کاربردهای نظامی، تجاری، پزشکی و یا صدا و سیما می توان استفاده کرد.

کابل فیبر نوری

جهت منتقل کردن نور بین انتهای فیبر و همچنین ساخت بستری مناسب برای اتصال سایر اجزای شبکه از کابل فیبر نوری استفاده می کنند. از کابل فیبر نوری استفاده می‌کنند.استفاده از این کابل ها به دلیل سرعت بالا در انتقال اطلاعات بیشتر برای مسافت های طولانی است. پایه برقراری ارتباط در این کابل ها، انتقال اطلاعات بر بستر فیبر نوری در قالب ذرات فیبرنوری یا فوتون ها می باشد. هسته که از جنس الیاف شیشه است و روکس آن از جنس پلاستیک، دارای ضرایب شکست نور متفاوت هستند. از ویژگی های منحصر به فرد این کابل ها، پشتیبانی از سیگنال هایی که حداکثر سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه دارند را می توان نام برد. علاوه بر ویژگی های قبلی می توان به نفوذناپذیری و مقومت در برابر تداخلات اشاره کرد.

 

پچ پنل فیبر نوری

 

برای متصل کردن کابل های فیبر نوری و سایر اجزای شبکه آن، از پچ پنل مخصوص استفاده می شود. امکان نصب این پچ پنل ها بر قفسه (Rack Mountable) و برخی  اوقات نصب روی دیوار (Wall Mountable) نیز است. هر مقطعی از کابل که بخواهد بریده شود و کار کابل کشی به اتمام برسد، به کمک پچ پنل قابل انجام است. در کنار مزیت هایی که نام برده شد، پچ شدن کلیه اتصالات با استفاده از پورت هایی که در آن وجود دارد، به راحتی با استفاده از پچ پنل قابل انجام است.

 

نتیجه گیری:

امروزه با استفاده از فناوری فیبر نوری دیتاها و اطلاعات را به صورت پالس های نوری درون شبکه ارسال می کنند. برای برقراری ارتباط هر چه بهتر باید از وسایل و ابزارهای فیبر نوری استفاده کرد. از جمله این وسایل و ابزارها می توان به مودم فیبر نوی، پچ پنل فیبر نوری و کابل فیبر نوری اشاره کرد.

 

 

برای خرید کابل شبکه شیراز، با کارشناسان مجموعه ویرامالز در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید