مقالات

شناخت بهتر سوئیچ سیسکو

شناخت بهتر سوئیچ سیسکو

انواع متفاوتی سوئیچ شبکه تولید و به بازار عرضه می شود. برندهای مختلفی اعم از ایرانی و یا خارجی مشغول تولید این وسیله هستند. یکی از برندهای معتبر در زمینه طراحی و ساخت سوئیچ، برند سیسکو است. کاربردهای سوئیچ ها، عامل اصلی تفاوت میان آنها است. از سری های قدرتمند و بی نظیر سوئیچ های سیسکو، می توان به سری ۲۹۶۰ اشاره کرد. به همین علت در این مقاله راجع به این گروه از سوئیچ های شبکه با شما صحبت خواهیم کرد تا هنگام خرید، بتوانید بهترین ها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

مفهوم سوئیچ در شبکه

شاید شما جز آن دسته از افرادی هستید که به تازگی به بازار تجهیزات شبکه وارد شدید و اطلاعات جامع و کاملی راجع به تجهیزات و قطعات ندارید. از سوئیچ شبکه به عنوان دستگاهی که قادر است به کمک مراحلی   به اسم packet switching تمامی دستگاه ها و نودهایی که در شبکه موجود هستند را به یکدیگر متصل کند.. این نکته را همیشه در ذهن خود داشته باشید که وظیفه اصلی سوئیچ، دریافت کردن داده و سپس پردازش آنها می باشد. بعد از عملیات پردازش، نوبت به ارسال سمت دستگاه های تحت شبکه است. سوپیچ توانایی تشخیص اینکه کدام پورت متعلق به کدام مک آدرس است را دارد.

 

ویژگی های سوئیچ سیسکو ۲۹۶۰

سری ۲۹۶۰ از جمله پرطرفدار ترین و پرفروش ترین سری سوئیچ های سیسکو است. با ویژگی های منحصر به فردی که دارد، تقریبا بی رقیب است. پورت های اترنت، مسیریابی دقیق، ، دارا بودن پورت آپ لینک، قابل استفاده برای سیستم های فیبر نوری و دارا بودن پیکر بندی ثابت از جمله این ویژگی ها می باشد. لازم به ذکر است، سوئیچ های سری ۲۹۶۰ کمپانی مشهور سیسکو، مناسب برای اکثر فضاها، مشاغل بزرگ و کوچک، اداره ها و سازمان ها می باشد. زیرا زیرا ظرفیت های این دستگاه تا حدی است که همه کسب و کارها بتوانند یک گیگا بایت داده را از طریق اترنتی بین دیگر دستگاه ها رد و بدل کنند. در لیست زیر، دیگر ویژگی های کارآمد

سوئیچ های سیسکو به ترتیب بیان شده است:

 1. مجهز به  LAN Base یا Lan Lite  است و قابلیت ارائه پورت های گیگابیتی را دارد..
 2. ویژگی QOS را در خود دارد.
 3. دارای ویژگی POE است.
 4. سایر تکنولوژی ها مانند VLAN و VTP و STP را پشتیبانی می کند.
 5. اندازه آن بسیار استاندارد است و هنگام نصب در رک تنها یک یونیت را اشغال می کند.

 

شناخت نقاط قوت و ضعف انواع سوئیچ سیسکو ۲۹۶۰

با شناخت دقیق تر مزایا و معایب این سری از سوئیچ های سیکو، قطعا موقع خرید بهترین تصمیم را خواهید گرفت. این موارد شامل:

 1. دارای ۲۴ یا ۴۸ پورت گیگابیت اترنتی هستند.
 2. برای اتصال پورت های UPLINK، دارای ماژول SFP+ هستند و این کار را سرعت می بخشند.
 3. به کمک استانداردهای ۸۰۲.۳at  و ۸۰۲.۳af  قادر به پشتیبانی از POE هستند.
 4. از جمله مزیت های این دستگاه، می توان به Policy-Based Routing اشاره کرد.
 5.  امنیت بالایی دارند و از جعل آدرس Ip  جلوگیری می کنند.
 6. برای برقراری ارتباط در ازای هر یک از پورت ها، سوئیچ acl یا access list لازم است. خوشبختانه سوئیچ سیسکو این ویژگی را در خود دارد.

نحوه نامگذاری سوئیچ های سیسکو

نامگذاری این سوئیچ ها طبق قاعده و قانون خاصی انجام می شود. خوب است بدانید نامگذاری بر اساس ویژگی ها و امکاناتی که در سوئیچ تعبیه شده است، صورت می گیرددر نتیجه اگر با نحوه نامگذاری آشنا شوید، می دانید چه نوع سوئیچی را باید خریداری کنید. به طور مثال، برای درک بیشتر شما، در این قسمت پارت نامبر سوئیچ WS – C 2960 24 P C-L  را به طور کامل تحلیل می کنیم. این پارت نامبر با حروف  WS آغاز می شود. یعنی پارت نامبری که در اختیار دارید مربوط به یک سوئیچ است. حرف C  که در ادامه آمده است بیانگر برند سیسکو است. بخش  بعدی با عدد ۲۹۶۰ ادامه پیدا می کند که سری دستگاه می باشد. عدد ۲۴ بیانگر تعداد پورت های موجود در سوئیچ است. حال این عدد کاملا متغیر است و می تواند ۴۸ هم باشد. سپس یک حرف P  بعد از عدد ذکر شده آمده است که نشانگر دارا بودن قابلیت POE  است. دو حرف دیگر C و L نیز معنای خاصی دارد. حرف C نشان دهنده  داشتن  پورت combo uplink همچنین  وجود حرف L هم به این معنا می باشد که آن نسخه نصب شده روی دستگاه، IOS  و از نوع LANBASE می باشد.

 

نتیجه گیری:

ویژگی های سری ۲۹۶۰ سوئیچ های سیسکو کم نیستند. به همین دلیل از بین بقیه سری ها، طرفداران بیشتری دارند. نامگذاری این دستگاه ها هم قانون خاصی دارد که فهم آن برای خرید بهتر ضروری است.

 

اگر در خصوص سوئیچ های سیسکو نیاز به مشاوره دارید، با شماره های شرکت آگاه ماهان در تماس باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید